Priopćenje Nadbiskupskog duhovnog stola

Prioćenje povodom učestalih napisa u medijima o tome da je između Republike Hrvatske i Zagrebačke nadbiskupije postignut dogovor da će Republika Hrvatska kao naknadu za jedan dio imovine oduzete Katoličkoj Crkvi prenijeti u vlasništvo istoj, državne nekretnine u Kumrovcu:

"U vezi s učestalim napisima i prilozima ovih dana u raznim medijima o tome da je između Republike Hrvatske i Katoličke Crkve u Hrvatskoj, točnije Zagrebačke nadbiskupije, dogovoreno da će Republika Hrvatska, kao naknadu za jedan dio imovine oduzete Katoličkoj Crkvi za vrijeme totalitarnoga komunističkog režima, prenijeti u vlasništvo državne nekretnine u Kumrovcu, spominjući pritom nekretnine bivših komunističkih institucija: „Političke škole Saveza komunista“ i „Znanstveno-studijskog centra“, jasno odgovaramo da – što se tiče mjerodavnih tijela Zagrebačke nadbiskupije – ne samo da nisu postignuti nikakvi dogovori, nego takovih razgovora nije niti bilo i takva vrsta poslovanja za Zagrebačku nadbiskupiju ne dolazi u obzir. Dakle, postojanje takvoga dogovora puka je izmišljotina.

Budući da se i dalje namjerno šire neistine, ovime svojim vjernicima i cijeloj hrvatskoj javnosti dajemo do znanja da se u tome slučaju neprijatelji Crkve služe lažima, kako bi po tko zna koji put zbunili ljude, unijeli podjele, pokušali pojačavati netrpeljivost prema Crkvi i njenim pastirima, prikazujući ih kao neosjetljive za siromašne i općenito za socijalna pitanja, gramzive i isključivo navezane na materijalno. Jasno je da se pritom ne čuju riječi o grabeži i pljački koju je izvršila komunistička vlast, kao ni o nepravdi koja se desetljećima ne ispravlja narušavajući temeljna ljudska prava katoličkih vjernika i drugih građana naše Domovine.

Naviknuti smo na slične nasrtaje, posebno u vremenu predizbornih gibanja u društvu. Ipak, valja napomenuti da oni koji se služe takvim sredstvima ne samo da vrijeđaju istinu i nas vjernike katolike, nego su daleko od profesionalne novinarske etike i služenja općemu dobru. A upozoravanje na takve neprimjerenosti nije samo naša dužnost, nego i dužnost mjerodavnih strukovnih i inih institucija, naročito kada se takav pristup pojavljuje i promiče u javnim medijima.

U Zagrebu, 11. studenoga 2011.

Nadbiskupski duhovni stol

Mt 13, 44-52

U ono vrijeme: Reče Isus mnoštvu: »Kraljevstvo je nebesko kao kad je blago skriveno na njivi: čovjek ga pronađe, sakrije, sav radostan ode, proda sve što ima i kupi tu njivu. Nadalje, kraljevstvo je nebesko kao kad trgovac traga za lijepim biserjem: pronađe jedan dragocjeni biser, ode, rasproda sve što ima i kupi ga. Nadalje, kraljevstvo je nebesko kao kad mreža bačena u more zahvati svakovrsne ribe. Kad se napuni, izvuku je na obalu, sjednu i skupe dobre u posude, a loše izbace. Tako će biti na svršetku svijeta. Izići će anđeli, odijeliti zle od pravednih i baciti ih u peć ognjenu, gdje će biti plač i škrgut zubi. Jeste li sve ovo razumjeli? « Odgovore mu: »Jesmo.« A on će im: »Stoga svaki pismoznanac upućen u kraljevstvo nebesko sličan je čovjeku domaćinu koji iz svoje riznice iznosi novo i staro.« Kad Isus završi sve ove prispodobe, ode odande.