Priopćenje Nadbiskupskog duhovnog stola

Prioćenje povodom učestalih napisa u medijima o tome da je između Republike Hrvatske i Zagrebačke nadbiskupije postignut dogovor da će Republika Hrvatska kao naknadu za jedan dio imovine oduzete Katoličkoj Crkvi prenijeti u vlasništvo istoj, državne nekretnine u Kumrovcu:

"U vezi s učestalim napisima i prilozima ovih dana u raznim medijima o tome da je između Republike Hrvatske i Katoličke Crkve u Hrvatskoj, točnije Zagrebačke nadbiskupije, dogovoreno da će Republika Hrvatska, kao naknadu za jedan dio imovine oduzete Katoličkoj Crkvi za vrijeme totalitarnoga komunističkog režima, prenijeti u vlasništvo državne nekretnine u Kumrovcu, spominjući pritom nekretnine bivših komunističkih institucija: „Političke škole Saveza komunista“ i „Znanstveno-studijskog centra“, jasno odgovaramo da – što se tiče mjerodavnih tijela Zagrebačke nadbiskupije – ne samo da nisu postignuti nikakvi dogovori, nego takovih razgovora nije niti bilo i takva vrsta poslovanja za Zagrebačku nadbiskupiju ne dolazi u obzir. Dakle, postojanje takvoga dogovora puka je izmišljotina.

Budući da se i dalje namjerno šire neistine, ovime svojim vjernicima i cijeloj hrvatskoj javnosti dajemo do znanja da se u tome slučaju neprijatelji Crkve služe lažima, kako bi po tko zna koji put zbunili ljude, unijeli podjele, pokušali pojačavati netrpeljivost prema Crkvi i njenim pastirima, prikazujući ih kao neosjetljive za siromašne i općenito za socijalna pitanja, gramzive i isključivo navezane na materijalno. Jasno je da se pritom ne čuju riječi o grabeži i pljački koju je izvršila komunistička vlast, kao ni o nepravdi koja se desetljećima ne ispravlja narušavajući temeljna ljudska prava katoličkih vjernika i drugih građana naše Domovine.

Naviknuti smo na slične nasrtaje, posebno u vremenu predizbornih gibanja u društvu. Ipak, valja napomenuti da oni koji se služe takvim sredstvima ne samo da vrijeđaju istinu i nas vjernike katolike, nego su daleko od profesionalne novinarske etike i služenja općemu dobru. A upozoravanje na takve neprimjerenosti nije samo naša dužnost, nego i dužnost mjerodavnih strukovnih i inih institucija, naročito kada se takav pristup pojavljuje i promiče u javnim medijima.

U Zagrebu, 11. studenoga 2011.

Nadbiskupski duhovni stol

Mt 9,36 – 10,8

U ono vrijeme: Kad Isus ugleda mnoštvo, sažali mu se nad njim jer bijahu izmučeni i ophrvani kao ovce bez pastira. Tada reče svojim učenicima: »Žetve je mnogo, a radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da pošalje radnike u žetvu svoju.« Dozva dvanaestoricu svojih učenika i dade im vlast nad nečistim dusima: da ih izgone i da liječe svaku bolest i svaku nemoć. A ovo su imena dvanaestorice apostola: prvi Šimun, zvani Petar, i Andrija, brat njegov; i Jakov, sin Zebedejev, i Ivan, brat njegov; Filip i Bartolomej; Toma i Matej carinik; Jakov Alfejev i Tadej; Šimun Kananaj i Juda Iškariotski, koji ga izda. Tu dvanaestoricu posla Isus uputivši ih: »K poganima ne idite i ni u koji samarijski grad ne ulazite! Pođite radije k izgubljenim ovcama doma Izraelova! Putom propovijedajte: ’Približilo se kraljevstvo nebesko!’ Bolesne liječite, mrtve uskrisujte, gubave čistite, zloduhe izgonite! Besplatno primiste, besplatno dajte!«