Glavni izbornik

Kongregacija za bogoštovlje i stegu sakramenata objavila je Odluku U vremenu Covid-19 (II) u kojoj se donosi dopune op?ih uputa i prijedloga koji su ve? dani biskupima u prethodnoj Odluci od 19. ožujka, a koje su uskla?ene s opažanjima biskupskih konferencija upu?enim Kongregaciji.

Budu?i da se datum Uskrsa, isti?e se u Odluci, ne može prenijeti na neki drugi datum u zemljama pogo?enim boleš?u i u kojima su na snazi ograni?enja vezana uz okupljanje i kretanje osoba, neka biskupi i sve?enici slave obrede Velikog tjedna bez sudjelovanja naroda i na prikladnom mjestu, izbjegavaju?i koncelebraciju i izostavljaju?i pružanje mira.

Neka vjernici budu obaviješteni o vremenu po?etka slavljâ tako da se mogu pridružiti u molitvi u svojim domovima. U tome su od pomo?i televizijski ili internetski prijenosi uživo (ne snimke). U svakom slu?aju ostaje važno posvetiti odgovaraju?e vrijeme molitvi, pridaju?i prije svega važnost ?asoslovu, navodi se dalje u dokumentu u kojem se biskupske konferencije i pojedine biskupije poziva da se pobrinu pružiti materijale koji ?e poslužiti kao pomo? obiteljskoj i osobnoj molitvi.

Na Cvjetnicu spomen Gospodinova ulaska u Jeruzalem slavi se unutar crkvenog zdanja; u stolnim crkvama neka se primjenjuje drugi oblik predvi?en Rimskim misalom, a u župnim crkvama i na drugim mjestima tre?i oblik, glasi daljnja uputa iz Odluke U vremenu Covid-19 (II) Kongregacije za bogoštovlje i stegu sakramenata od 25. ožujka 2020.

Što se ti?e Mise posvete ulja u Odluci se kaže da “pošto razmotri konkretne prilike u pojedinim zemljama, biskupske konferencije mo?i ?e dati upute o eventualnom prebacivanju na neki drugi datum”.

Pranje nogu na Veliki ?etvrtak, koje je ve? po sebi neobavezno, izostavlja se. Na kraju Mise ve?ere Gospodnje izostavlja se tako?er procesija, a Svetotajstvo se pohranjuje u svetohranište. Na taj se dan prezbiterima iznimno dopušta slaviti misu na prikladnome mjestu bez sudjelovanja naroda.

Biskupi ?e se pobrinuti da se u sveop?u molitvu na Veliki petak uvrsti posebnu nakanu za bolesne, umrle i one koje su izgubljeni i prestrašeni. ?in klanjanja križu poljupcem pridržan je samo predsjedatelju.

Neka se Vazmeno bdjenje, navodi se u Odluci, slavi isklju?ivo u stolnim i župnim crkvama. U Krsnoj se službi zadržava samo obnova krsnih obe?anja.

U sjemeništima i bogoslovijama, sve?eni?kim zavodima, samostanima te redovni?kim zajednicama valja se pridržavati uputâ iz ove Odluke.

Izrazi pu?ke pobožnosti i procesije koji oboga?uju dane Velikog tjedna i vazmenog trodnevlja mogu se, prema sudu dijecezanskog biskupa, prebaciti na neki drugi prikladan dan, npr. 14. ili 15. rujna.

Na kraju Odluke U vremenu Covid-19 (II) navodi se da su odredbe dane “po nalogu Vrhovnoga sve?enika dano samo za ovu 2020. godinu”.

Dvije odluke Kongregacije za bogoštovlje i stegu sakramenata u cjelovitom obliku u hrvatskom prijevodu mogu se prona?i na ovoj poveznici.

Božja rije?

SVETA MARIJA BOGORODICA

Lk 2, 16­21

U ono vrijeme: Pastiri pohite u Betlehem i prona?u Mariju, Josipa i novoro?en?e gdje leži u jaslama. Pošto sve pogledaše, ispripovjediše što im bijaše re?eno o tom djetetu. A svi koji su to ?uli divili se tome što su im pripovijedali pastiri. Marija u sebi pohranjivaše sve te doga?aje i prebiraše ih u svome srcu. Pastiri se zatim vratiše slave?i i hvale?i Boga za sve što su ?uli i vidjeli kako im je bilo re?eno. Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao an?eo prije njegova za?e?a.