Glavni izbornik

!!! V A Ž N O !!!

OBAVIJEST 19.3.2020.

Svjesni sadašnjih zahtjevnih okolnosti, a kao dionici odgovornosti za zdravlje i život vjernika i drugih gra?ana, te u skladu s najnovijim mjerama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva, mi, biskupi Hrvatske biskupske konferencije, donosimo privremene mjere koje stupaju na snagu u petak 20. ožujka 2020. i traju do druga?ije odluke.

1. Da bi se izbjeglo širenje bolesti COVID-19 i o?uvalo zdravlje stanovništva, sve se svete mise, slavlja sakramenata, sakramentala, pu?ke pobožnosti, župna slavlja i drugi doga?aji i svi sastanci otkazuju do daljnjega, kako unutar zatvorenih prostora tako i na otvorenim prostorima.
  2. Sve?enici neka slave svetu misu bez sudjelovanja zajednice, a u skladu s odredbama Rimskoga misala upotrijebit ?e se oblik „Reda mise bez naroda“. Neka istodobno žarko ustraju u molitvi ?asoslova i razmatranju, prinose?i prošnje za Božji narod i sav svijet.
  3. Dijecezanski biskupi, sve do opoziva, vjernike u Hrvatskoj osloba?aju obveze sudjelovanja na nedjeljnoj i blagdanskoj svetoj misi. Neka vjernici ovu obvezu zamjene molitvom, postom, dobrim djelima, ?itanjem Božje rije?i, molitvenim sudjelovanjem u prijenosu euharistijskoga i drugih slavlja, prenošenih putem radija, televizije i drugih elektroni?kih sredstava. Neka se tijekom prijenosa euharistijskog slavlja posebno združe primanjem duhovne pri?esti.
  4. Potrebno je vjernicima, napose djeci, mladima i obiteljima posredstvom elektroni?kih medija omogu?iti pristup katehetskim i drugim duhovnim sadržajima. O tome, neka po odredbi dijecezanskih biskupa, skrbe katehetski uredi ili druga tijela i službe koje su na pomo? župnicima u njihovu pastoralnom djelovanju.
  5. Neka crkve za vrijeme trajanja epidemije budu otvorene isklju?ivo pod sljede?im uvjetima: a) crkve su otvorene samo za osobnu molitvu zdravih vjernika koji su bez simptoma akutne plu?ne bolesti; b) u crkvi istodobno smije biti prisutno najviše deset osoba paze?i pritom da razmak izme?u osoba bude barem 2 metra; c) crkva otvorena za vjernike mora imati stalno otvorena vrata, uz mjere poja?ane higijene i svakodnevnog ?iš?enja.
  6. Slavlje sakramenta ispovijedi i bolesni?koga pomazanja ne može se slaviti do daljnjega, osim u smrtnoj pogibelji.
  7. Slavlja krš?anskih sprovoda dopuštena su uz strogo pridržavanje zdravstvenih i sigurnosnih uputa mjerodavnih državnih institucija. Pokojnici ?e biti sprovedeni i pokopani u prisutnosti najbliže rodbine, a mise za pokojne bit ?e slavljene nakon ukidanja ovih mjera.
  8. Bolni?ki kapelani i sve?enici koji pastoralno skrbe u stara?kim domovima i drugim sli?nim ustanovama trebaju slijediti upute spomenutih ustanova za prevenciju infekcija.
  9. Nad/biskupijski, župni i drugi crkveni uredi te crkveni arhivi ostaju zatvoreni do daljnjega. Vjernici se mogu obratiti navedenim ustanovama isklju?ivo telefonom ili elektroni?kom poštom.
  10. Katoli?ki vrti?i, škole i druge odgojno-obrazovne i dobrotvorne ustanove dužne su slijediti upute Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.
  11. U crkvenim ustanovama u kojima živi više osoba, kao što su sve?eni?ki domovi, redovni?ke ku?e, sjemeništa, neka se ograni?e izlasci i kontakti s posjetiteljima izvana.

Sve?enici i ostali pastoralni djelatnici neka objave ove upute u župnim ?asopisima, oglasnim plo?ama ili na web-stranicama.

Podsje?amo vjernike da nam je svima krš?anska dužnost posvjedo?iti solidarnost i u?initi sve da bi se sprije?ilo širenje virusa. Pretvorimo ovu krizu u prigodu da, unato? ovoj kušnji, u nadi budemo radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani (usp. Rim 12,12).

Neka molitva, post i djela ljubavi ostanu obilježje ovoga korizmenog vremena, a molitva za zdravlje i blagoslov našega naroda i drugih hrvatskih gra?ana u ovom izazovnom vremenu neka bude ustrajna.

Mole?i zagovor Blažene Djevice Marije, Zdravlja bolesnih, u Gospodinu vas pozdravljamo.

Biskupi Hrvatske biskupske konferencije

Zagreb, 19. ožujka 2020.

Božja rije?

SVETA MARIJA BOGORODICA

Lk 2, 16­21

U ono vrijeme: Pastiri pohite u Betlehem i prona?u Mariju, Josipa i novoro?en?e gdje leži u jaslama. Pošto sve pogledaše, ispripovjediše što im bijaše re?eno o tom djetetu. A svi koji su to ?uli divili se tome što su im pripovijedali pastiri. Marija u sebi pohranjivaše sve te doga?aje i prebiraše ih u svome srcu. Pastiri se zatim vratiše slave?i i hvale?i Boga za sve što su ?uli i vidjeli kako im je bilo re?eno. Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao an?eo prije njegova za?e?a.