Glavni izbornik

Odredbe i upute o liturgijskim slavljima i okupljanjima vjernika

Zagreba?ka nadbiskupija, Nadbiskupski duhovni stol u dopisu br. 556/2020 od 11. ožujka 2020. godine kojeg potpisuje zagreba?ki nadbiskup kardinal Josip Bozani? objavljuje:

Odredbe i upute o liturgijskim slavljima i okupljanjima vjernika

Suo?eni sa životnim okolnostima, nastalima zbog širenja bolesti COVID-19, uzrokovane novim koronavirusom (SARS-CoV-2) u cijelome svijetu, u Europi i u našoj Domovini, a pozorni na upute mjerodavnih služba, u svojoj smo crkvenoj odgovornosti pozvani vjerni?kim duhom razmatrati kako se trebamo ponašati, što trebamo ?initi iz ljubavi prema bližnjima i na koji na?in najviše pomo?i potrebitima. Ujedno izražavamo zahvalnost medicinskomu osoblju i svima koji služe dobrobiti našega zdravlja i skrbi za bolesne.

Na temelju op?ih uputa koje su dane u Hrvatskoj glede okupljanja ljudi, a imaju?i u vidu naše vjerni?ke zajednice, liturgijska slavlja i molitvene susrete na podru?ju Zagreba?ke nadbiskupije, pozivam sve?enike i vjernike da se – do novih uputa – pridržavaju sljede?ega:

1. Neka se u narednome razdoblju suzdrže od dolaska na liturgijska slavlja i pobožnosti:

• svi koji imaju simptome infekcije dišnih putova ili odre?ene respiratorne poteško?e;
  • svi koji su bili u krajevima koji se smatraju žarištima zaraze ili pak u kontaktu s osobama koje bi mogle biti nositelji virusa;
  • starije osobe, a naro?ito kroni?ni bolesnici;
  • sve te osobe neka u svojim domovima budu molitvom povezane s vjerni?kom zajednicom u crkvi.

2. Neka se u škropionicama na ulazima i na drugim mjestima u crkvama i kapelama ne ?uva i ne ulijeva blagoslovljena voda; neka te posude ostanu prazne i kao takve znak ?ežnje i poziva da svoju krsnu milost snažnije svjedo?imo. Stoga ?e vjernici pri ulasku i izlasku iz crkve pokleknuti ili se duboko nakloniti znamenuju?i se znakom križa bez blagoslovljene vode.

3. Neka se kao gesta pružanja mira u slavlju euharistije ili u službama Božje rije?i ne koristi uobi?ajena gesta rukovanja.

4. Primanje svete pri?esti u redovitosti prilika poznaje dva oblika: na jezik ili na ruke. Sasvim je razumljivo da ?e u ovim neredovitim prilikama vjernici biti pri?eš?ivani primanjem svete hostije na dlan jedne ruke, kako bi drugom rukom hostiju prinijeli svojim ustima. Neka i ta gesta u pobožnosti bude poticaj da živimo svjesni toga nebeskoga dara koji primamo.

5. Vrijeme kroz koje prolazimo je višeslojno vrijeme kušnje i otvara puno temeljnih pitanja. U korizmenome hodu jasnije vidimo da su kušnja ne samo naša ljudska ranjivost i krhkost, nego i odre?ena nužna ograni?enja. Mi ta ograni?enja promatramo i nastojimo živjeti u svjetlu ljubavi koja je potrebna pred izazovima za osobnu i zajedni?ku odgovornost.

Znamo da u brizi jednih za druge, premda se javljaju osje?aji nesigurnosti i bojazni, ja?amo. Važna je svijest da postoje teško?e u kojima ne možemo sami i nismo sami. Svatko je pozvan u?initi svoju dužnost i živjeti svoj poziv. Štoviše, treba ugra?ivati darove koje Gospodin daje da bismo rasli u ljubavi prema bližnjima. Ovo je prilika za razna savezništva u dobru, u kojemu se u društvenoj zajednici trebaju povezati: ljubav prema ?ovjeku, zdravstveni sustav, znanost, gospodarstvo i politi?ke odluke.

U nama je snaga Božjega Duha koji nas tješi i daje snagu. Osim toga, mi živimo sigurnost nade u Kristu. Molitva sve to povezuje u pouzdanju i po njoj smo dionici ?udesnih djela. Svemogu?emu Gospodinu koji nas obnavlja u svojoj ljubavi preporu?ujemo svoje slabosti i molimo ga za nadvladavanje zla i blagoslovni mir u našoj domovini Hrvatskoj.

Blažena Djevice Marijo, Zdravlje bolesnih, moli za nas!

Sve vas u Gospodinu pozdravljam.

Vaš nadbiskup,

+ Josip kard. Bozani?, v.r.

Božja rije?

SVETA MARIJA BOGORODICA

Lk 2, 16­21

U ono vrijeme: Pastiri pohite u Betlehem i prona?u Mariju, Josipa i novoro?en?e gdje leži u jaslama. Pošto sve pogledaše, ispripovjediše što im bijaše re?eno o tom djetetu. A svi koji su to ?uli divili se tome što su im pripovijedali pastiri. Marija u sebi pohranjivaše sve te doga?aje i prebiraše ih u svome srcu. Pastiri se zatim vratiše slave?i i hvale?i Boga za sve što su ?uli i vidjeli kako im je bilo re?eno. Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao an?eo prije njegova za?e?a.