Zlatna harfa 2018.

Ovogodišnji susret dječjih crkvenih zborova Zlatna harfa je održan 26. svibnja s temom DOĐITE, KLIČIMO GOSPODINU“. U franjevačkoj župi u Sesvetskoj Sopnici okupilo se oko300 djece iz trinaest župa Zagrebačke nadbiskupije.

Ovo je 34-ta Zlatna harfa pa s ponosom mogu reći da naš dječji župni zbor „Čarobne frulice“ sudjeluju svake godine i ovo im je već trideseta harfa na kojoj sudjeluju. Bogu hvala! I čestitamo našim frulicama.

Lijepo je bilo vidjeti kako mali pjevači stižu pred novu i još nedovršenu ali lijepu župnu crkvu B. D. Marije Anđeoske u Sopnici. Pred crkvom su ih dočekali redari koji su imali zaduženje za zborove da se brinu cijelo vrijeme i da budu na usluzi za potrebe djeci.

Susret je započeo sv. misom u 11 sati koju je predvodio župnik domaćin  fra Zdravko Dadić. U prigodnoj homiliji istaknuo je ljepotu zajedništva i okupljanja ovolikog broja djece oko svog Prijatelja – Isusa Krista i kako mu svojim glasovima žele izreći hvalu i slavu.

Nakon sv. mise slijedio je drugi dio susreta, a to je nastup pojedinih zborova redoslijedom kako je koja voditeljica izvukla broj. Sve prisutne zborove i njihove voditelje je pozdravio domaćin župnik i otvorio smotru. Dok su se mali pjevači redali ispred oltara, voditeljica je predstavljala zbor prema biografiji koju je prije dobila. Svaki je zbor otpjevao po jednu pjesme na temu: DOĐITE, KLIČIMO GOSPODINU“. Program je trajao sat i pol. Kada je završena smotra domaćin župnik fra Zdravko Dadić je zahvalio za sve i rekao da je radostan što se ovaj program odvijao u ovoj župi.

Kao što je običaj od samih početaka postojanja Zlatne harfe, svi zborovi dobivaju spomen diplomu za sudjelovanje. Tako je i ove godine s. Lucijana Bobaš koordinatorica za Zlatnu harfu župnih dj. zborova Zagrebačke nadbiskupije podijelila spomen diplome i na samom kraju uputila riječ zahvale svim pjevačima, a onda posebno zahvalu župniku fra Zdravku i njegovim divnim suradnicima župljanima kao i njegovim svećenicima  za sve što su učinili da se ovaj susret odvijao dostojanstveno i lijepo.

E sada je sve gotovo, ali još nešto. Okrjepa tijela. O Bože, stolovi puni svega, župnik i njegovi župljani pozvali su sve zborove i prisutnu publiku da se malo okrijepe. Župnik i njegovi župljani zaista imaju srce veliko, kada sam vidjela što su sve pripremili bezbroj puta sam zahvalila Bogu za dobre i plemenite ljude. I ova Zlatna harfa će nam ostati u lijepoj uspomeni i druženju. Mogu s ponosom reći da smo Boga danas na poseban način proslavili, a to nam je bio cilj. Uložili smo trud. Sjeme bačeno u zemlju klija, Zlatna harfa se sve više razvija i raste broj dječjih zborova koji žele sudjelovati na Zlatnoj harfi.

s. Lucijana Bobaš

Mt 13, 24-43

U ono vrijeme: Iznese Isus narodu drugu prispodobu: »Kraljevstvo je nebesko kao kad čovjek posije dobro sjeme na svojoj njivi. Dok su njegovi ljudi spavali, dođe njegov neprijatelj, posije posred žita kukolj i ode. Kad usjev uzraste i isklasa, tada se pokaza i kukolj. Sluge pristupe domaćinu pa mu reknu: ‘Gospodaru, nisi li ti dobro sjeme posijao na svojoj njivi? Odakle onda kukolj?’ On im odgovori: ‘Neprijatelj čovjek to učini.’ Nato mu sluge kažu: ‘Hoćeš li, dakle, da odemo pa da ga pokupimo?’ A on reče: ‘Ne! Da ne biste sabirući kukolj iščupali zajedno s njim i pšenicu. Pustite nek oboje raste do žetve. U vrijeme žetve reći ću žeteocima: Pokupite najprije kukolj i svežite ga u snopove da se spali, a žito skupite u moju žitnicu.’« I drugo im prispodobu iznese: »Kraljevstvo je nebesko kao kad čovjek uze gorušičino zrno i posija ga na svojoj njivi. Ono je doduše najmanje od svega sjemenja, ali kad uzraste, veće je od svega povrća. Razvije se u stablo te dolaze ptice nebeske i gnijezde mu se po granama.« I drugu im kaza prispodobu: »Kraljevstvo je nebesko kao kad žena uze kvasac i zamijesi ga u tri mjere brašna dok sve ne uskisne.« Sve je to Isus mnoštvu zborio u prispodobama. I ništa im nije zborio bez prispodoba – da se ispuni što je rečeno po proroku: Otvorit ću u prispodobama usta svoja, iznijet ću što je sakriveno od postanka svijeta. Tada otpusti mnoštvo i uđe u kuću. Pristupe mu učenici govoreći: »Razjasni nam prispodobu o kukolju na njivi.« On odgovori: »Sijač dobroga sjemena jest Sin Čovječji. Njiva je svijet. Dobro sjeme sinovi su Kraljevstva, a kukolj sinovi Zloga. Neprijatelj koji ga posija jest đavao. Žetva je svršetak svijeta, a žeteoci anđeli. Kao što se kukolj sabire i ognjem sažiže, tako će biti na svršetku svijeta. Sin će Čovječji poslati svoje anđele da pokupe iz njegova kraljevstva sve zavodnike i bezakonike i bace ih u peć ognjenu, gdje će biti plač i škrgut zubi. Tada će pravednici zasjati poput sunca u kraljevstvu Oca svojega.« »Tko ima uši, neka čuje!«