Glavni izbornik

Kardinalov poziv na molitvu za Domovinu i obitelj

Zagreba?ki nadbiskup kardinal Josip Bozani? uputio je u petak 6. travnja 2018. godine pismo sve?enicima, redovnicima, redovnicama i svim vjernicima na podru?ju Zagreba?ke nadbiskupije s pozivom na molitvu za Domovinu, a posebno za obitelji. Pismo ?e biti pro?itano na euharistijskim slavljima u svim župama Zagreba?ke nadbiskupije u nedjelju 8. travnja iza Popri?esne molitve. Kardinalovo pismo prenosimo u cijelosti:

Draga bra?o i sestre u Kristu!

Potaknut potrebama i osje?ajima vjernika, osobito roditelja, koji su izrazili svoju zabrinutost glede najnovijih doga?anja, nedoumica i prijepora u hrvatskome društvu u ovom trenutku, pozivam sve vas, dragi vjernici Zagreba?ke nadbiskupije, da tijekom tjedna koji zapo?inje Bijelom nedjeljom, odnosno današnjom Nedjeljom Božjega milosr?a, molite za hrvatsku Domovinu, a posebno za obitelji, kako osobno tako i u zajedništvu svoga doma, a naro?ito u župnim, redovni?kim i drugim vjerni?kim zajednicama.

U svojim molitvama posebno molimo mudrost i svjetlo Duha Svetoga u savjestima onih koji donose odluke o važnim pitanjima za naš narod i državu. Kao Crkva pozivamo sve na otvoren i hrabar dijalog, na me?usobno poštivanje i ?uvanje zajedništva u hrvatskom društvu, bez pritisaka i žurbe u donošenju odluka.

Nadalje, kao Crkva koja je, ne tako davno, proživjela teret raznih oblika totalitarizama, posebno smo osjetljivi na svaki pokušaj promicanja ideologija protivnih ljudskoj stvorenosti, ?ovjekovu dostojanstvu i krš?anskom pozivu. Svjesni smo da se elementi takvih pokušaja, koji sebe nisu u prošlosti nazivali, pa ni danas sebe ne nazivaju ideologijom, redovito predstavljaju kao otvorenost, napredak i boljitak.

Zato, kao što sam nedavno naglasio, ponavljam da »uvijek treba s oprezom slušati one koji ljudima obe?aju ?raj na zemlji?, koji se predstavljaju kao donositelji novog poretka, mira, blagostanja, potpune ravnopravnosti i sli?no. Time su se služile propale ideologije prošlog stolje?a, a sli?no pokušavaju i nove« (homilija na Uskrs, 1. travnja 2018.).

Sukladno upozorenjima pape Franje o novim pokušajima kolonizacije, neprestano ?uvaju?i vjernost Božjoj volji i nastoje?i ostvarivati vrjednote koje su oblikovale hrvatski identitet, s pouzdanjem i nadom molimo zagovor Marije, najvjernije odvjetnice Hrvatske, svetog Josipa, zaštitnika naše Domovine i blaženoga Alojzija Stepinca, svjedoka Istine i ?iste savjesti.

Pozdravlja vas i blagoslivlja vaš nadbiskup,

Josip kard. Bozani?

Božja rije?

SVETA MARIJA BOGORODICA

Lk 2, 16­21

U ono vrijeme: Pastiri pohite u Betlehem i prona?u Mariju, Josipa i novoro?en?e gdje leži u jaslama. Pošto sve pogledaše, ispripovjediše što im bijaše re?eno o tom djetetu. A svi koji su to ?uli divili se tome što su im pripovijedali pastiri. Marija u sebi pohranjivaše sve te doga?aje i prebiraše ih u svome srcu. Pastiri se zatim vratiše slave?i i hvale?i Boga za sve što su ?uli i vidjeli kako im je bilo re?eno. Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao an?eo prije njegova za?e?a.