Naslovnica ŠKOLSKE SESTRE FRANJEVKE
Školske sestre franjevke Krista Kralja

Družba Školskih sestara franjevki ima svoj prapočetak u Grazu, u Austriji. Antonija Lampel i skupina učiteljica, franjevačkih trećoredica, koje su se bavile odgojem siromašne ženske mladeži, dobivaju dozvolu za samostanski život 1843. godine. Njihova želja je bila da pomognu onima koji nisu imali mogućnost školovanja u ustanovama zbog preskupih školarina. Papa Grgur XVI je 1842. godine odobrio statute, zasnovane na podlozi Pravila Trećeg reda sv. Franje.

1864. godine, na poziv Mariborskog biskupa sestre dolaze u Sloveniju, među kojima je s. Margarita Pucher, čijom se željom i zalaganjem mariborska podružnica odvaja od kuće matice u Grazu i postaje kućom maticom nove Družbe. S. Margarita je 1869. g. imenovana prvom vrhovnom predstojnicom. Prvotni cilj nove Družbe bio je učvrstiti franjevački duh služenja u odgojno-obrazovnoj djelatnosti sa djecom i djevojkama, posebice u korist onih iz najsiromašnijih društvenih slojeva.

Potkraj 19. i početkom 20. stoljeća Družba se proširuje u Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Afriku (Egipat) i u Sjedinjene Američke Države, a između dva svjetska rata u Južnu Ameriku.

1922. g. Sveta stolica je Kongregaciji odobrila vlastite Konstitucije i priznala je redovničkom ustanovom papinskog prava. Iste godine došlo je i do podjele Kongregacije na provincije. Danas sestre djeluju u Rimskoj regiji i devet provincija kojima su sjedišta u Mariboru, Splitu, Mostaru, Sarajevu, Trstu, Lemontu, Argentini – Urugvayu, Paragvayu i Austriji.

Na poziv franjevaca Bosne Srebrene, Školske sestre franjevke 1929.g dolaze iz Maribora u Bosnu. 1942. g. osnovana je nova Bosansko – hrvatska Provincija Prečistog Srca Marijina. Prvom provincijskom predstojnicom je imenovana s. M. Verena Dijaković.

Složene životne prilike i nepovoljna politička situacija u Bosni prisilile su sestre da prihvaćaju poslove različitih djelatnosti. Nakon dolaska u Visoko i Sarajevo, preuzele su vođenje kućanskih poslova u franjevačkim samostanima, a kasnije i brojnim župama. Potaknute izvornom karizmom, sestre su u Varešu od 1936. g. živjele u vlastitoj kući gdje su otvorile stručnu školu i vrtić, dok su u Novom Šeheru iznajmile kuću i otvorile vrtić.

U Župu sv. Obitelji sestre dolaze 1964. g. gdje djeluju i danas. Na području župe, sestre imaju dvije vlastite kuće u kojima žive u franjevačkom duhu. Uključene smo u pastoral župe i angažirane na različitim područjima apostolata. Sestre katehistice predaju vjeronauk u školama i župsku katehezu, s. Lucijana Bobaš već dugi niz godina animira liturgijsko pjevanje i voditeljica je župskih zborova. S. Florencija Božanović obavlja sakristansku službu, a s. Dobroslava Antunović vodi domaćinstvo u župi.

Karizma Kongregacije Školskih sestara franjevki je živjeti Evanđelje u redovničkoj zajednici iz ljubavi prema Bogu u Franjinu duhu pokore, veselja i jednostavnosti; odgajati mladež i obavljati druga apostolska djela u službi Crkve. Tako sestre prepoznajući vlastite talente stavljaju se u službu najrazličitijim potreba čovjeka kao vjeroučiteljice, odgajateljice, medicinske sestre, sakristanke, domaćice, a iznad svega „biti sestra“ svima.

Naša generalna kuća je u Rimu, a provincijsko sjedište je u Sarajevu. Sestre žive i djeluju u 38 podružnica, od toga su 24 u Bosni i Hercegovini, 11 u Hrvatskoj, a 3 u inozemstvu. U našoj Provinciji ima 251 sestra, sa doživotnim zavjetima je 246 sestara, a sa privremenim zavjetima 5 sestara. Kuću novicijata imamo u Kloštar Ivaniću, gdje su 4 novakinje, 2 postulatice, te Dom sv. Franje za stare i bolesne sestre. Trenutno imamo 5 kandidatica koje završavaju srednju školu u Livnu.

U našim Konstitucijama stoji da je svaka pojedina sestra pozvana težiti za savršenom ljubavlju ispunjavanjem evanđeoskih savjeta čistoće, siromaštva i poslušnosti po nauku i primjeru Božanskog Učitelja i svetog oca Franje. Tako želimo radosnim življenjem posvećenog života biti znak i izazov današnjem svijetu.

Priredila s. Ana Oršolić

www.ssf.hr

Mk 4, 26-34

U ono vrijeme: Isus govoraše mnoštvu: »Kraljevstvo je Božje kao kad čovjek baci sjeme u zemlju. Spavao on ili bdio, noću i danju sjeme klija i raste – sam ne zna kako; zemlja sama od sebe donosi plod: najprije stabljiku, onda klas i napokon puno zrnja na klasu. A čim plod dopusti, brže se on laća srpa jer eto žetve.« I govoraše: »Kako da prispodobimo kraljevstvo nebesko ili u kojoj da ga prispodobi iznesemo? Kao kad se gorušičino zrno posije u zemlju. Manje od svega sjemenja na zemlji, jednoć posijano, naraste i postane veće od svega povrća pa potjera velike grane te se pod sjenom njegovom gnijezde ptice nebeske.« Mnogim takvim prispodobama navješćivaše im Riječ, kako već mogahu slušati. Bez prispodobe im ne govoraše, a nasamo bi svojim učenicima sve razjašnjavao.