Caritas

Caritas - oživotvoreno evanđelje ili ljubav u župi Svete Obitelji započeo je s organiziranim radom 1. svibnja 1992. godine zbog ratnih posljedica i novonastalih pastoralnih potreba. Organizirani rad Caritasa pokrenuo je tadašnji župnik Mihael Gjilas u zajedništvu sa župljanima i ljudima dobre volje. U vrijeme dok se još stvarala hrvatska neovisnost, u prvom redu potrebno je bilo pomoći ljudima u nevolji, a to se najviše očitovalo kroz dijeljenje hrane i odjeće. Glavna motivacija djelovanja u Caritasu je ljubav prema bližnjem i dobra volja koja se ostvaruje u želji za pomoći ljudima kojima je pomoć potreb­na. Vjernicima Caritas znači ljubav i oni tu ljubav žele pružiti i pružaju drugim ljudima. Kako su s vremenom u Republiku Hrvatsku pristizale izbje­glice iz Bosne i Hercegovine zbog sve veće potre­be pomoći uključila se i Europska zajednica, među njezinim državama najznačajniju pomoć pružala je Njemačka. U pomoć su se uključili tada i prvi do­natori hrane, poduzeća: Podravka, Kraš, Zvijezda, Dukat, Franck i drugi.

Današnja voditeljica Caritasa je Nevenka Đakulović, a pored nje djeluje još nekolicina volontera koji se okupljaju svake srijede u župnim prostorijama. Uključeni su u pomoć potrebnima kroz dijeljenje i primanje robe te obilazak bolesnika. Štoviše, u Ca­ritas se uključio i jedan razred Osnovne škole Rap­ska. Učenici skupljaju hranu i nose najpotrebnijima u župi.

Mt 5, 38-48

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Čuli ste da je rečeno: Oko za oko, zub za zub! A ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu! Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi. Onomu tko bi se htio s tobom parničiti da bi se domogao tvoje donje haljine prepusti i gornju. Ako te tko prisili jednu milju, pođi s njim dvije. Tko od tebe što zaište, podaj mu! I ne okreni se od onoga koji hoće da mu pozajmiš. Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja. A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone da budete sinovi svoga Oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima. Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakva li vam plaća? Zar to isto ne čine i carinici? I ako pozdravljate samo braću, što osobito činite? Zar to isto ne čine i pogani? Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!«