Naslovnica Srednjoškolci Perspektiva u budućnosti je obećavajuća Perspektiva u budućnosti je obećavajuća
Perspektiva u budućnosti je obećavajuća

Živimo u svijetu punom ratova, ubijanja, prevara, izdaja, jednom riječju, zla. Čovjek kao da sve više zaboravlja na onu Kristovu zapovijed da moramo ljubiti svoga bližnjega kao samoga sebe. Čovjek se sve više predaje svojem egoizmu. Smatram da sva zla izviru upravo iz tog temeljnog zla, a to je ljudski egoizam. Potreba da svako sebi učini da mu bude najbolje, neovisno o tome kakve to posljedice ima na osobu u njegovoj neposrednoj blizini.

Ipak, mi kršćani vjerujemo da Bog nikada ne ostavlja čovjeka, pa ni onda kada čovjek zaglibi u najdublji grijeh, kao što se to tako često događalo Izraelcima tijekom Starog zavjeta. Vjerujem da je ipak jedan popriličan broj ljudi svjestan krivog smjera kojim je čovjek krenuo. Ono što me posebno veseli da sve češće upoznajem ljude svojih godina, mlade ljude, koji imaju jednu veliku želju pomoći bližnjemu bez da traže išta za uzvrat. Naravno da takav oblik pomoći prakticiraju u raznim oblicima volontiranja. Ponekad je to u obliku besplatnih instrukcija ili pomaganja ljudima u svojoj neposrednoj blizini kojima je pomoć u danom trenutku izrazito potrebna. Ipak, najčešće čujem da je to u okviru neke od udruga blisko povezanih s Crkvom. U tom kontekstu izrazito je pohvalno što se jedan veliki broj mladih ljudi i naše župe odlučio na raznošenje poklon paketa ljudima slabijeg imovinskog stanja u našoj župnoj zajednici. Lijepa je to suradnja mladih ljudi s našim župnikom Ivicom Zlodi i župnim caritasom.

Naravno mi mladi ne možemo od sebe očekivati da ćemo kao pojedinci svojim djelima uspjeti u potpunosti iskorijeniti zlo na ovome svijetu. Unatoč tome, svatko od nas u svojoj neposrednoj okolini može se truditi činiti dobro. Na posljetku, kada se sva ta djela zbroje perspektiva u budućnosti je obećavajuća. Također je vrlo bitno da nam pomaganje uđe u naviku, da to postane neizostavni dio naše svakodnevnice. Jedino tako moći ćemo jednoga dana mijenjati svijet na bolje, jer kao što svi znamo - na mladima svijet ostaje.

Joško Bilandžić, 4. r. II. gimnazija

 
Baner
Baner

Božja riječ

NEDJELJA MUKE GOSPODNJE - CVJETNICA

Mt 26, 14 – 27, 66 (kraća verzija)

Od šeste ure nasta tama po svoj zemlji – do ure devete. O devetoj uri povika Isus iza glasa: »Eli, Eli, lema sabahtani?« To će reći: Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio? A neki od nazočnih, čuvši to, govorahu: »Ovaj zove Iliju.« I odmah pritrča jedan od njih, uze spužvu, natopi je octom, natakne je na trsku i pruži mu piti. A ostali rekoše: »Pusti da vidimo hoće li doći Ilija da ga spasi.« A Isus opet povika iza glasa i ispusti duh.

I gle, zavjesa se hramska razdrije odozgor dodolje, nadvoje; zemlja se potrese, pećine se raspukoše, grobovi otvoriše i tjelesa mnogih svetih preminulih uskrsnuše te iziđoše iz grobova nakon njegova uskrsnuća, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima. A satnik i oni koji su s njime čuvali Isusa, vidjevši potres i što se zbiva, silno se prestrašiše i rekoše: »Uistinu, Sin Božji bijaše ovaj.«

Raspored misa

Svete mise ne služe se s narodom do daljnjega.