Župna monografija

Svakog čovjeka izgrađuje nekoliko različitih dijelova, sastavnica. Većini ljudi to su dom, uža obitelj, posao, škola, vjera, rodbina… Ali svakog vjernika uz sve navedeno izgrađuje i njegova župna zajednica, njegova Crkva. Vjerniku crkva kao zgrada nije samo sakralni objekt, nije samo još jedna građevina u nizu pored koje prolazi vraćajući se kući ili idući na posao. Crkva je jedna od glavnih sastavnica života vjernika, onâ u kojoj upotpunjujemo naš odnos s Bogom.

Župna zajednica živi s vjernikom i prati ga gdje god on krenuo; obilježava prvi susret s Bogom - krštenje, pa kasnije i redovne odlaske na misu, potom ispovijed, Prvu svetu pričest, zatim Svetu potvrdu pa i vjenčanje. Naša crkva mjesto je veselja zbog otkrivenja nebeskih tajni, a ona s nama živi i u tužnim trenutcima, na misama zadušnicama i trenutcima kada se prisjećamo u molitvi naših pokojnih koje je Bog pozvao k sebi. Naš Nebeski Otac je sveprisutan, ali realno prisutnog Isusa otkrivamo u posvećenoj hostiji što se čuva u tabernakulu, svetohraništu. Ono blaženstvo koje nam daje tišina crkve u kojoj pod prilikama kruha i vina susrećemo Krista, ne može nadmašiti ništa drugo na svijetu.

I kada imamo crkvu staru više od 80 godina, onda se samo možemo zapitati kroz koliko je života prošla i koliko je obitelji oblikovala. Najbolji odgovor o tome kako je preživjela i one ružne stranice povijesti, dobio sam listajući monografiju naše župe „Prošlost i sadašnjost na Kanalu“. Župna monografija, djelo četvorice urednika, osmero članova uredništva i preko trideset suradnika, plod je iscrpnog i dugogodišnjeg rada pod vodstvom našeg župnika vlč. Ivice Zlodi. U župnoj monografiji mogu se pronaći podatci o povijesnom okruženju te događanjima od osnutka župe Svete Obitelji, a posebno zanimljive jesu „crtice“ iz prošlosti u kojima se mogu pronaći zanimljivosti o suživotu naseljâ u okolici crkve, ali i izgradnji okolnih crkava. Osobito ljubiteljima stare fotografije svakako su dojmljive i stranice „Fotozapis“ u kojima su prikazane fotografije iz arhiva župe te stare fotografije župljana. Vrlo interesantne su ove stranice.

Kao zajednica vjernika, naša župa sudjelovala je kroz povijest u raznim akcijama, a s njom su odrastale generacije ljudi u različitim političkim okruženjima, pa sve do sretnijih trenutaka i demokratskih promjena u devedesetima kada s čitavom Crkvom, i naša župa uspijeva djelovati slobodnije i opuštenije. Tužniju stranu monografije čine posljednje stranice i nažalost negativne statistike iz kojih se jasno očitava kako se broj krštenih kroz godinu gotovo prepolovio u odnosu na, recimo, osamdesete godine prošloga stoljeća. Istovremeno, usprkos porastu životnog vijeka, broj umrlih se povećava.

Čitava monografija, uz mnoštvo fotografija i zanimljive popratne sadržaje koji prate život župne zajednice kroz skoro 80 godina, vrlo otvoreno upoznaje svakog čitatelja s našom župom, nastalom zajedno s ostalih petnaestak župa, neposredno prije i za vrijeme Drugog svjetskog rata. Iako tada na gradskoj periferiji, danas se, zahvaljujući industrijalizaciji te naglom širenju grada te blizini Autobusnog kolodvora, smješta sve bliže gradskomu centru.

Svakomu komu se još nije pružila mogućnost pročitati župnu monografiju, predlažem da ju nabavi, budući da ovaj važni dokumenat detaljnije informira o samom životu župe te otkriva i manje poznate činjenice o njezinoj povijesti, ali i o njezinu sadašnjem pastoralnom životu.

Marko Šapina, 3. razred, VII. gimnazija

 
Baner
Baner

Božja riječ

NEDJELJA MUKE GOSPODNJE - CVJETNICA

Mt 26, 14 – 27, 66 (kraća verzija)

Od šeste ure nasta tama po svoj zemlji – do ure devete. O devetoj uri povika Isus iza glasa: »Eli, Eli, lema sabahtani?« To će reći: Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio? A neki od nazočnih, čuvši to, govorahu: »Ovaj zove Iliju.« I odmah pritrča jedan od njih, uze spužvu, natopi je octom, natakne je na trsku i pruži mu piti. A ostali rekoše: »Pusti da vidimo hoće li doći Ilija da ga spasi.« A Isus opet povika iza glasa i ispusti duh.

I gle, zavjesa se hramska razdrije odozgor dodolje, nadvoje; zemlja se potrese, pećine se raspukoše, grobovi otvoriše i tjelesa mnogih svetih preminulih uskrsnuše te iziđoše iz grobova nakon njegova uskrsnuća, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima. A satnik i oni koji su s njime čuvali Isusa, vidjevši potres i što se zbiva, silno se prestrašiše i rekoše: »Uistinu, Sin Božji bijaše ovaj.«

Raspored misa

Svete mise ne služe se s narodom do daljnjega.