Naslovnica Srednjoškolci Srednjoškolski susreti Susreti zajedništva i prijateljstva
Susreti zajedništva i prijateljstva

Počveši s mjesecom listopadom, svakog prvog četvrtka u mjesecu, u prostorijama ispod župne kuće, održava se župni vjeronauk za sve srednjoškolce. Mjesto to je za razmišljanja o životu, o svim problemima s kojima se mladi mogu susresti u današnjim vremenima, mjesto za izmjenu iskustava, ali i opušteno mjesto za šale i pošalice...

Iako smo sakramentom Svete Potvrde postali punopravni članovi Crkve, iako smo oduvijek svi isti pred Bogom, iako bismo svi trebali biti isti, postoje ljudi koji nas ne doživljavaju tako i na taj način... Nedoživljavanje, pogrešno shvaćanje i krivo tumačnje dovode mlade do problema. Dovode do pitanja na koja nemaju odgovor. O  njima ne žele razgovarati s roditeljima, ne uspijevaju s prijateljima, ali ni sami sa sobom. Kome se obratiti u takvim trenutcima? Kome se povjeriti?
Treba li se uopće povjeravati ili pak treba odustati i pokleknuti već pred prvim izazovom?

Mislim da nema čovjeka koji se nije našao u takvoj situaciji. Tako nema ni srednjoškolca pred kojim se ne nalaze brojni izazovi, problemi, poteškoće, tereti novog okruženja, nove zajednice i društva...
S kim čovjek može podijeliti muke, ako ne s onim koji ga može razumijeti, koji je prošao kroz slično... Župni vjeronauk, susreti srednjoškolaca prilika su i mjesto na kojemu možemo progovoriti, postavljati pitanja, pronaći odgovore… Tu možemo tražiti i naći neprolazne vrijednosti i biti upućeni i usmjereni kako ostvariti svoje ciljeve, oduševljavati se u Bogu a ne u stvarima i ljudima koji traže način da se okoriste od nas, koji gledaju samo sebe... Mjesto je to na kojemu svi imamo pravo na svoje „ja“! To je za nas mlade bitno.

Tema o kojima možemo pričati, razgovarati, promišljati, diskutirati ima pregršt, a mi ćemo se baviti onim najčešćima, onim problemima, ali i onim radostima koje nas mogu zadesiti. U svemu tome uz našeg župnika vlč. Ivicu za nas mlade zauzima se naš vjeroučitelj Jozo Kožulović koji svemu tomu pristupa na nama interesantan, razumljiv i prihvatljiv govor i način.

Svim srednjoškolcima preporučujemo da dođu na ove susrete. Riječ je o ugodno, veoma korisno i pametno provedenom vremenu u zajedništvu i prijateljskom druženju uz teme koje se tiču nas mladih, razgovor, sok, grickalice…

Fran Gamulin, Ivan Krivak, Marko Šapina 1. r. srednje škole

 
Baner
Baner

Božja riječ

NEDJELJA MUKE GOSPODNJE - CVJETNICA

Mt 26, 14 – 27, 66 (kraća verzija)

Od šeste ure nasta tama po svoj zemlji – do ure devete. O devetoj uri povika Isus iza glasa: »Eli, Eli, lema sabahtani?« To će reći: Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio? A neki od nazočnih, čuvši to, govorahu: »Ovaj zove Iliju.« I odmah pritrča jedan od njih, uze spužvu, natopi je octom, natakne je na trsku i pruži mu piti. A ostali rekoše: »Pusti da vidimo hoće li doći Ilija da ga spasi.« A Isus opet povika iza glasa i ispusti duh.

I gle, zavjesa se hramska razdrije odozgor dodolje, nadvoje; zemlja se potrese, pećine se raspukoše, grobovi otvoriše i tjelesa mnogih svetih preminulih uskrsnuše te iziđoše iz grobova nakon njegova uskrsnuća, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima. A satnik i oni koji su s njime čuvali Isusa, vidjevši potres i što se zbiva, silno se prestrašiše i rekoše: »Uistinu, Sin Božji bijaše ovaj.«

Raspored misa

Svete mise ne služe se s narodom do daljnjega.