Naslovnica
Križni put na Ksaveru 2014.

Dan je bio sunčan iako je postojala šansa da će kišiti. Mi krizmanici okupili smo se pred našom župnom crkvom Svete Obitelji i krenuli tramvajem prema Ksaveru. Po dolasku krenuo sam s fotografiranjem. Postaje su zapravo bile poput malih kamenih spomenika u kojima je bila uklesana i uprizorena postaja. Tako ih se četrnaest zaredalo, sa svake strane po dvije, sve do vrha brežuljka i crkve. Ponad svake postaje uzdizala su se visoka stabla. Lijepo uprizorene postaje još su se više istakle kada je procesija krenula. Kod svake bismo postaje stali i naklonili se, a svećenik bi uprizorio postaju tekstom iz Biblije. Čitanjem teksta i molitvom sudjelovala su  i odabrana djeca iz različitih župa Zagrebačke nadbiskupije. Dostojanstveno, pobožno i jako lijepo su sudjelovala i sva ostala prisutna djeca. Mnoštvo je djece suučestvovalo u isticanju događanja kod svake postaje. Čitajući svoj dio nastojao sam uprizoriti postaju što je više moguće. Ipak nije to laka zadaća kada je sve što imate riječ na papiru. No i ta riječ ima svoju vrijednost i značenje. Kako smo se primicali vrhu brežuljka drveća je bilo manje dok se na samome vrhu nalazila prostrana livada, a ispod ulaza u Crkvu nalazio se veliki isklesani spomenik Isusa i dva osuđenika na križu s kojeg je svećenik dao završnu riječ i blagoslov. Iako mi je ovo bio prvi put biti na Ksaveru svakako bih se htio vratiti jer je sve doista pomno uređeno i prikazano kao da je vrijeme u tim trenutcima stalo i ostalo zabilježeno. Preporučam svima da barem jednom odu na Ksaver tijekom križnog puta i poistovječe svoje iskustvo s mojim.

Jan Pospihalj,  8. b O.Š. Marina Držića

 

 
Baner
Baner

Božja riječ

17. NEDJELJA KROZ GODINU

Mt 13, 44-52

U ono vrijeme: Reče Isus mnoštvu: »Kraljevstvo je nebesko kao kad je blago skriveno na njivi: čovjek ga pronađe, sakrije, sav radostan ode, proda sve što ima i kupi tu njivu. Nadalje, kraljevstvo je nebesko kao kad trgovac traga za lijepim biserjem: pronađe jedan dragocjeni biser, ode, rasproda sve što ima i kupi ga. Nadalje, kraljevstvo je nebesko kao kad mreža bačena u more zahvati svakovrsne ribe. Kad se napuni, izvuku je na obalu, sjednu i skupe dobre u posude, a loše izbace. Tako će biti na svršetku svijeta. Izići će anđeli, odijeliti zle od pravednih i baciti ih u peć ognjenu, gdje će biti plač i škrgut zubi. Jeste li sve ovo razumjeli? « Odgovore mu: »Jesmo.« A on će im: »Stoga svaki pismoznanac upućen u kraljevstvo nebesko sličan je čovjeku domaćinu koji iz svoje riznice iznosi novo i staro.« Kad Isus završi sve ove prispodobe, ode odande.

Raspored misa

NEDJELJOM

7.30 sati

9.00 sati

10.30 sati

19.00 sati

 

RADNIM DANOM

7.00 sati

19.00 sati